Głos o SUPP Poznań

Głos Wielkopolski

Porady prawne w Poznaniu w języku ukraińskim dla wszystkich chętnych. Udzielą ich studenci prawa z Ukrainy

Anastazja BezdusznaZaktualizowano

Porady prawne w języku ukraińskim w Poznaniu: Studencka Uniwersytecka Poradnia Prawna przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza od 21 listopada rozpoczyna dyżury prawne w języku ukraińskim. Zgłosić się mogą obywatele Ukrainy mieszkający i pracujący w województwie wielkopolskim. Będą oni mogli skorzystać z porad prawnych w języku ukraińskim w każdy czwartek.
Od listopada 2019 roku w siedzibie SUPP przy al. Niepodległości 53 można skorzystać z porad prawnych w języku ukraińskim w zakresie prawa cywilnego i prawa pracy, w sprawach administracyjnych oraz gospodarczych, karnych i wykroczeń. <br>Zgodnie z danymi Urzędu ds. Cudzoziemców w 2018 roku około 13 tysięcy Ukraińców dostało zezwolenia na pobyt w Wielkopolsce. W 2019 roku wydano już około 112 tysięcy zezwoleń na pobyt czasowy, 457 Ukraińców dostało zezwolenie na pobyt stały, a około 100 osób ma status rezydenta długoterminowego UE. Co najmniej połowa z nich zamierza osiedlić się w Wielkopolsce na stałe. Wskazują na to dane z raportu „Obywatele Ukrainy z Metropolii Poznańskiej”. Badanie społeczności imigrantów z Ukrainy na terenie metropolii wykazały, że obywatele Ukrainy stanowią rosnącą część społeczności Wielkopolski oraz Metropolii Poznańskiej.

W roku 2017 zarejestrowano w województwie wielkopolskim ponad 182 tys. oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi, z czego 94,6 procent (tj. 172 tys.) dotyczyła obywateli Ukrainy. Według dostępnych danych statystycznych największą część populacji Ukraińców stanowią osoby przyjeżdżające do pracy oraz studenci szkół wyższych. Tak np. ukraińscy studenci z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza będą wspierać rodaków, prowadząc porady prawne w języku ukraińskim w Studenckiej Uniwersyteckiej Poradni Prawnej.

– Mamy studentów z Ukrainy, którzy są naprawdę dobrymi prawnikami. Postanowiłem wykorzystać ich potencjał – mówi Jacek Szczytko, koordynator SUPP przy Wydziale Prawa i Administracji UAM. – Na razie planujemy udzielać porad prawnych w każdy czwartek, ale jeżeli zainteresowanie będzie większe, jestem skłonny wykroić jeszcze kilka godzin na porady w języku ukraińskim.

– Obywatele Ukrainy, którzy znają język polski, też mogą przyjść do nas na konsultację – dodaje Jacek Szczytko.

Porady prawne w języku ukraińskim: terminy

Siedziba SUPP przy Wydziale Prawa i Administracji UAM
al. Niepodległości 53, 1 piętro, pokój 27
każdy czwartek
godz. 12-14.

Nie obowiązują zapisy z wyprzedzeniem ani rejestracja, wystarczy przyjść w określonych godzinach na miejsce.

ŻRÓDŁO: https://gloswielkopolski.pl/porady-prawne-w-poznaniu-w-jezyku-ukrainskim-dla-wszystkich-chetnych-udziela-ich-studenci-prawa-z-ukrainy/ar/c1-14591197